nedjelja, 25. siječnja 2009.

Preplanuli ten

Unatoč činjenici da se blijed ten pokušava već godinama vratiti u modu, milijuni žena, ali i muškaraca preferiraju brončano. Jer brončan ten nas, kako reklama kaže, čini «mršavijima, sretnijima i zdravijima».
I dok zdravstveni djelatnici upozoravaju na oprez njihov glas konstantno se ignorira, pa tko voli nek izvoli.
 
SUNČANJE BEZ ZAŠTITNOG FAKTORA
Dobra strana je to što unatoč štetnosti UV zraka, izlaganje suncu je još uvijek nužno kako bi tijelo ispravno funkcioniralo.
Toplina i sunčeva svijetlost stimuliraju cirkulaciju, proizvodnju vitamina D, koji je nužan za imunitet, zdravlje kostiju i zubi, te poboljšava raspoloženje.
Stručnjaci kažu kako je sunčanje bez zaštite, pet do  petnaest minuta (izbjegavajte podnevno sunce) dva do tri puta tjedno sasvim dovoljno kako bi tijelo proizvelo dovoljno vitamina D.
Loša stvar je to što je izlaganje sunčevim zrakama bez zaštite, svi znamo, opasno.
Stupanj sigurnosti – 1/5
 
SUNČANJE S KREMAMA SA ZAŠTITNIM FAKTOROM
Dobra strana je to što visoki zaštitni faktor može blokirati do 97% štetnih UV zračenja. Sredstva sa zaštitnim faktorom dolaze u dva oblika. Ili blokiraju zrake stvarajući na koži zaštitni sloj ili njihov kemijski sastav apsorbira štetne UV zrake. Dakle, nanošenjem sredstva ovisno o faktoru možete gotovo potpuno zaštititi kožu od UV zračenja.
Zaštitni faktor   2 – 5    osigurava osnovnu zaštitu
Zaštitni faktor   6 – 11  osigurava srednju zaštitu
Zaštitni faktor 12 – 19  visoka zaštita
Zaštitni faktor 20 – 30  intenzivna zaštite
Zaštitni faktor 30 +      blokiraju zrake
Loša strana je u tome što iako je zaštita od štetnih zračenja neosporna postoji nekolicina znanstvenika koji vjeruju da ta sredstva ne štite kožu od nastanka raka kože nego ga u stvari i potiču. Oni navode kako zaštitna sredstva u stvari varaju ljude dajući im lažni osjećaj sigurnosti, te oni ostaju na suncu duže.
U izvješću objavljenom 2001. Svjetska zdravstvena organizacija navela je kako se sredstva za sunčanje ne bi trebala koristiti kako bi se duže izdržalo na suncu, nego kako bi se u normalnom vremenu izlaganja dobila maksimalna zaštita, navodno zaštitni faktor štiti kožu samo od opeklina.
Stupanj sigurnosti -  3/5
 
SREDSTVA ZA SAMOTAMNJENJE
Dobra strana je u tome što su sredstva za samotamnjenje toliko napredovala da lažni ten uopće više ne izgleda lažno.  Postoje dvije vrste takvih sredstava. Jedna su ona koja jednostavno boje kožu, dok druga sadrže aktivni sastojak DHA, šećer koji u interakciji s mrtvim stanicama pretvara gornji sloj kože u smeđe. Za razliku od nekih drugih sastojaka u kozmetičkim proizvodima DHA se smatra sigurnim.  Njegove molekule su slične prirodnim koje proizvodi tijelo i vjeruje se da osim eventualne osjetljivosti na njega nema drugih negativnih posljedica.
Loša strana je jedino to što takav ten ponekad zna izgledati neprirodno.

0 komentari: